Tofaş Kaptanıyla Konuştuk

13 Mart 2017 Pazartesi

Derbi'nin Sonucu Sezon Başında!Bugün oynanan ve Fenerbahçe'nin 75-79 kazandığı derbi maçının analizini aşağıda yapmaya çalışacağım.Şimdiden iyi okumalar diliyorum.

Maça doğru başlayan taraf Galatasaray oldu. Fenerbahçe'nin karşısında tempoyu yükseltmeyerek yarı saha basketbolunu tercih ettiler.Fenerbahçe'nin hafta içinde kaybettiği Baskonia maçından da çıkarttıkları kopyayla sürekli potaya giderek oynadılar. Fenerbahçe bu bölümde devreye ne fizik üstünlüğünü sokabildi, ne de dış şutlarda başarılı olabildi. Pleiss ile ribaundları zorlayan, Daye'nin diri kalmasıyla orta mesafeden de skor bulan Galatasaray Micov'un da katkısıyla ilk devreyi 13 sayı fark ile 41-28 önde kapattı.

2. devrenin başındaki karşılıklı serilerden sonra Fenerbahçe Vesely ve Udoh ile kalın ve sert bir pota altına sahip olmanın, Bogdanovic,Nunnaly ve Dixon ile de organizasyon yapmanın avantajını yaşadı.Udoh'un pota altı veriminin artması ile oraya yardım gelmesi, dışarıda skor arayan kısalara ve Micov dışarıdayken arttırdıkları tempoya sebep oldu.Nunnaly ve Melih oyundayken çok kritik 3lükler buldular.Skora çok yardımcı oldular. Fenerbahçe son bölümde tempoyu iyice arttırdı. Kenarda az dinlenen Sinan takımın direncini arttırmaya çalışsa da başaramadı. Sonuçta Fenerbahçe bu sezon ki 4. Galatasaray galibiyetini elde etti. 

Maçın analizini yapıp bugünkü skorun nedenini aradığımda Fenerbahçe'nin daha kontrollü bir kulüp ve daha düzgün bir organizasyon olduğunu görüyorum. Çünkü Fenerbahçe bu maçı benç farkı (Nunnaly ve Melih ekstra katkısı) ve yaratıcı oyuncu kalitesi ile kazandı. Ergin Ataman'ın sezon başında yanlış kurduğu kadroyla,oyuncu trafiğindeki yoğunlukla bu maçı kazanması çok zordu. Galatasaray bu skoru ve yanlışı sezon başında aramalı. 

Bugüne gelince.Maçı iyi yönetti Ergin Ataman.Ama hazır olmayan Mc Collum ile Sinan yeteri kadar dinlenemedi. Pleiss pota altında çok uzun süre diri kalamadı. Ergin Ataman'ın Mc Collum çok büyük ücret ile Çin'e gitti demeci de bir hatanın itirafı aslında. Mc Collum'un Çin'den aldığı ücret, giden iki gard Russ Smith ve Justin Dentmon ile halen kadroda olup, maç kadrosuna giremeyen Bruno Fitipaldo'nun aldığı ücretin (3 oyuncunun toplamı 2.5 milyon avro) toplamından fazla değil. Galatasaray Mc Collum'u yüksek bulduğu ücret ile kadroda tutup, bu 3 ismi almayarak da tasarruf edebilirdi. 

Sonuçta yarış devam ediyor. Ancak Galatasaray 4. derbiyi de kaybederek öz güvenini oldukça sarsmış durumda.Tek çareleri ise Mc Collum'un forma girmesi olacak gibi...


   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bundan sonra yorumlarınız onaydan geçecek.Çünkü bazı yorumlar ahlaken uygun olmayabiliyor.

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More